Od kada su u drugoj polovini avgusta napravljeni prvi koraci ka popravljanju odnosa posle 10 godina teške zavade između Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turske, javnost je očekivala da se obustavi produkcija popularne turske serije „Organizacija“ (Teškilat) koja prikriveno ali jasno predstavlja naftnu monarhiju kao glavnog državnog neprijatelja. Ipak, početkom septembra turska državna televizija(TRT) je počela da emituje trejler za drugu sezonu kontroverzne serije.
„Organizacija“ prati operativce tajne jedinice Nacionalne Obaveštajne Organizacije (Mili Istihbarat Teškilat, MIT) u nastojanju da razotkriju stranu zaveru da se Turska eliminiše kao regionalna sila. Glavni antagonista je Zajed Fadi, palestinski lider koji je „okrenuo ćurak“ nakon intenzivnog mučenja koje je pretrpeo u rukama izraelske tajne službe i radi za opskurnu organizaciju pod nazivom „Kompanija“. Zajed Fadi je u savezništvu sa svim najvećim neprijateljima Turske – PKK (Radnička partija Kurdistana), „Islamskom Državom“, a sarađuje i sa Neo-nacistima u Evropi.
Osim što je u prvoj sezoni insinuirano da UAE podržavaju sirijsku podružnicu PKK, ime glavnog negativca je veoma indikativno. Zajed je ime osnivača UAE, dok je Fadi izvedeno iz nadimka, odnosno teknonim Mohameda Dahlana – Abu Fadi. Ovaj palestinski lider i savetnik za bezbednost Mohameda bin Zajeda al Nahjana, de fakto vladara UAE, koji je optuživan da radi za Izrael i da je tokom robijanja u ovoj zemlji sklopio prijateljske odnose unutar njenih bezbednosnih službi, ali i da je učestvovao u organizaciji pokušaja puča u Ankari 2016. Pozivajući se na saznanja svoje obaveštajne službe, Turska tvrdi da je Mohamed Dahlan bio posrednik finansijske podrške Emirata terorističkoj organizaciji FETO, koja je uz pomoć svojih članova unutar vojske pokušala državni udar i ubistvo predsednika Erdogana.
Dahlan se inače povezuje i sa organizacijom puča u Egiptu 2013. godine, kao i nizom atentata i pokušaja atentata na svoje palestinske konkurente, Jasera Arafata i saudijskog disidenta Džamala Kašogija.
Teknonim, odnosno kunja, u arapskoj kulturi, posebno kod Palestinaca, predstavlja formalni nadimak osobe, najčešće izveden iz reči Abu(otac od) ili Um(majka od) i naročite osobine, predmeta asocijacije sa pojedincem, ili češće, imena najstarijeg sina. Tako je formalni nadimak kojim Mohameda Dahlana, čiji se prvi sin zove Fadi – Abu Fadi.
U svom intervjuu za MIddle east eye (MME), scenaristi nisu porekli da su im UAE poslužili kao inspiracija za kreiranje antagonista u seriji. Takođe, serija prikazuje ekskluzivne snimke iz kompleksa MIT, što je naširoko protumačeno kao da ova agencija stoji iza serije i podržava je.
Prva sezona „Organizacije“ je emitovana na TRT početkom godine, pre pokušaja Turske i UAE da harmonizuju odnose. Premda je snimanje serije obustavljeno, navodno zbog toga što je deo osoblja na setu zaražen korona virusom – nije otkazano, kao što je prema pisanju Arapskog nedeljnika, očekivano u svetlu novijeg razvoja situacije.
Prema mišljenju politikologa dr. Džejmsa Dorsija „Emitovanje druge sezone „Organizacije“ bi Emirati verovatno videli kao izuzetno provokativan, posebno nakon što su vlasti Dubaija, kao gest dobre volje, privele i nakratko pritvorile navodnog mafijaša sa vezama u turskoj dubokoj državi Sedata Pekera i zahtevale da prestane da postavlja na internet videa koja optužuju državne zvaničnike i biznismene za korupciju.“. Dorsi dodaje da će odluka o emitovanju serije poslužiti kao indikator toga da li je moguće suzbiti duboke razdore u međusobnim odnosima sila na Bliskom istoku.
Korišćenje pop-kulture u svrhe širenja negativne propagande nije strano ni UAE. Tako je jedna Emiratska producentska kuća u saradnji sa holivudskim gigantom Paramount Pictures snimila film The Misfits u kojem se Katar, inače saveznik turske, naziva „Džaziristanom“, a njegovi građani se optužuju za podršku terorističkim organizacijama, dok su plaćenici iz Abu Dabija prikazani kao junaci. Egipatski učenjak šeik Jusuf al-Karadavi, koji živi u Kataru, naziva se „liderom Muslimanske braće i sponzorom globalnog terorizma“. Uprkos vrhunskoj produkciji i skupoj glumačkoj ekipi, film je pokupio veoma loše kritike, premda je ostvario solidan profit.
Razdor između UAE i Turske nastupio je sa Arapskim Prolećem 2011, a kulminiralo 2013, krvavim pučem u Egiptu kojim je general Abdel-Fatah al Sisi dospeo na vlast uz pomoć Emirata. Prvi demokratski izabrani predsednik u istoriji Egipta Muhamed Morsi, bio je muslimanski brat i blizak saveznik Erdogana. Naime, Turska je sponzorisala demokratske pokrete u sklopu Muslimanskog bratsva širom arapskog sveta u njihovoj borbi protiv autoritarnih režima. UAE, koji Muslimansko bratstvo vide kao faktor destabilizacije regiona, zbog čega je ono proglašeno za terorističku organizaciju, potpomoglo je kontrarevoulucionarne snage, a protiv turskog interesa. Tako su UAE i u Libiji podržali autoritarnog vojskovođu Kalifu Haftara naspram međunarodno priznate Vlade Nacionalnog Jedinstva koju je podržavala Turska. Interesi ovih država su se sukobili i u Somaliji, Siriji, Etiopiji, i drugim slabije razvijenim državama u regionu.
Napetu, a često i smrtonosnu igru geopolitičkog šaha ove sile pokušavaju da okončaju u ime zajedničkog ekonomskog interesa, kao i pretnje koju vide u jačanju Irana i njegovom nuklearnom programu.
18. avgusta je šeik Tahnun bin Zajed Al Nahjan, brat Mohameda bin Zajeda i državni savetnik za nacionalnu bezbednost UAE posetio Redžepa Tajipa Erdogana, što je bio prvi zvanični sastanak zvaničničnika dveju država od 2016. Tema su bila ulaganja arapske monarhije u Tursku, kao i dalji razvoj bilateralnih odnosa. Desetak dana kasnije je usledio i telefonski razgovor između Erdogana i de fakto vladara Abu Dabija, koji je ocenjen ako pozitivan i prijateljski, kao i da otvara novu fazu u odnosima Turske i Emirata u nastojanju da se očuva stabilnost u regionu.
Usled izuzetne popularnosti „Organizacije“ u Turskoj, njeno otkazivanje bi moglo izazvati izuzetno negativne reakcije na domaćem planu. Ipak, da li je Turskoj emitovanje špijunske serije vredno kompromitovanja spoljnopolitičkih interesa i zašto još uvek nije otkazana? Odgovor možda leži u tome što je turska odavno uvidela značaj propagande u postizanju kulturne, odnosno „meke moći“ na međunarodnom planu. Upravo zato, tajnom jedinicom Teškilata zapoveda žena, koja po nalogu savesti prilikom misije u Nemačkoj zastaje kako bi izbavila muslimanku koju je napao neo-nacista, protagonista serije, Serdar Kiličarslan (u prevodu: vojvoda lavlja sablja), predstavljen je kao turski pandan Džejmsa Bonda, a njihovo najznačajnije oružje u odbrani države su neprikosnoveni turski naoružani dronovi. Budući da „Organizacija“ nije puko blaćenje rivala, već predstavlja jednu od značajnijih promocija dostignuća i kvaliteta turske države, možda je samo njena produkcija stavljena „na led“, dok scenaristi ne pronađu način da scenario prilagode novim geostrateškim prilikama.
https://thearabweekly.com/new-season-turkish-tv-series-puts-ties-uae-risk
https://tvexposed.net/stopirano-snimanje-nove-sezone-serije-teskilat-organizacija
https://www.youtube.com/watch?v=7tiyubA0GeY
https://www.middleeasteye.net/news/turkey-dahlan-teskilat-intelligence-tv-show-villain
https://www.aa.com.tr/en/turkey/turkish-president-receives-uae-s-national-security-adviser/2339406
https://www.aa.com.tr/en/world/uae-hails-positive-phone-call-between-erdogan-bin-zayed/2351546
https://naslov.rs/emirati-zloupotrebili-film-za-propagandu/
Izvor: SMG