Da bi ostvarili ambiciju da postanu jedan od lidera u svom okruženju a i šire, Ujedinjeni Arapski Emirati su spremni da se služe mnogim sredstvima kako bi suzbili uticaj svojih regionalnih konkurenata. Nije tajna da UAE koriste pre svega ekonomiju da bi ostvarili dominaciju u arapskom svetu ali na primeru Jemena videli smo da ni ratna opcija nije isključena u politici ove monarhije. Međutim, najnovija saznanja istraživačkog tima Al Džazire pokazuje da su Emirati spremni da koristi i meku moć, odnosno u ovom slučaju filmsku industriju, da bi naneli štetu zemljama koje smatraju za svoje protivnike.
Naime, istraživački novinari Al Džazire otkrili su detalje o snimanju holivudskog filma u koprodukciji jedne filmske kompanije iz Emirata, koji je ocenjen kao “nemoralan” i “apsurdan”, jer je u njemu Katar predstavljen kao „teroristička država”. Film pod nazivom The Misfits, koji je koproduciran, sniman i finansiran od strane kompanije FilmGejt Prodakšn iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, u partnerstvu sa Paramont Pikčursom i Hajleng Film Grupom, prati aktivnosti lopova Pikarda Pejsa, čiju ulogu glumi Pirs Brosnan, koji nakon što beži iz zatvora krade milione novca iz najčuvanijih svetskih objekata. Radnja filma bi možda podsećala na prosečni ameički akcioni film da nisu istraživači Al Džazire otkrili kako je originalni scenario filma pretvoren u propagandu protiv Katara. Prema rezultatima istraživanja, u filmu The Misfits, koji je u SAD-u imao premijeru u junu, Katar se spominje više od 15 puta, dok se imenom etiketiraju katarske ličnosti i institucije, uključujući bolnicu Emadu, policijske snage kao i samu televiziju Al Džazira.
U ovom filmu, država Katar se naziva „Džaziristanom“, a njegovi građani se optužuju za podršku terorističkim organizacijama, dok su plaćenici iz Abu Dabija prikazani kao junaci. Egipatski učenjak šeik Jusuf al-Karadavi, koji živi u Kataru, naziva se „liderom Muslimanske braće i sponzorom globalnog terorizma“. Novinar iz Egipta Mohamed Naser je u video obraćanju na internetu rekao da je film ništa drugo nego pokušaj UAE-a da „uništi reputaciju Katara“. U razmeni informacija koja je procurila, producenti iz Emirata navodno su zatražili od američke produkcijske kuće da izmeni scenario kako bi uključio više političkih tema i propagande protiv Katara. Da je već bilo očigledno koliko su politika i interesi UAE bili uključeni u ceo projekat govori i činjenica da je američki glumac Vesli Snajps navodno odbio emiratsku ponudu da glumi u filmu zbog politiziranog sadržaja usmerenog protiv Katara. U istrazi je takođe otkiveno da je Rami Jaber, izvršni producent filma i jedan od glumaca, u SAD-u podneo tužbu protiv emiratskih partnera, zbog nesuglasica oko sadržaja filma, dok mu je, prema audio snimku koji je dobila Al Džazira, emiratski producent Mansor al-Daheri, osnivač i izvršni direktor kompanija FilmGejt Prodakšn i Al Kalema Prodakšn, nudio sto miliona dolara da je povuče.
Posle ovih saznanja, sudbina ovog filma zaista je neizvesna. Stručna javnost nikad nije dobro ocenjivala dela u kulturi koja su se koristila u politički svrhe. U tom pogledu, bez obzira na količinu novca uloženog u ovaj film i poznate glumce, njegov propagandni karakter je bacio senku na njegovu sveukupnu vrednost.
Izvor: SMG