Da li je Alabar kupio hotelski lanac sumnjivim kapitalom?

PODELI
Foto: FoNet

Najčitaniji hrvatski mediji već danima pišu i istražuju o investiciji odnosno preuzimanju hotelskog lanca „Sunce Hoteli“ od strane kompanije Eagle Hills u vlasništvu arapskog biznismena Muhameda Alabara.

Sunce hoteli su jedna od većih hotelskih firmi u Hrvatskoj koja pod brendom Bluesun Hotels & Resorts upravlja sa 11 hotela na elitnim lokacijama na Jadranu širom srednje Dalmacije a u vlasništvu ima i 50.2 posto aerodroma na ostvru Brač.

Kako piše uticajni hrvatski politički magazin „Nacional“ firma Eagle Hills, zbog načina na koji je izvršena kupoprodaja deonica, mora pokazati kakvim kapitalom raspolaže, ko za njega garantuje i kakvo je njegovo poreklo. Zbog tih okolnosti upućeni poslovni izvori otkrili su „Nacionalu“ da su se pojavile nove ozbiljne indicije kako arapski tajkun Muhamed Alabar  zapravo u ovoj transakciji figuriše kao paravan za plasman netransparentnog srpskog kapitala na hrvatsko tržište. Te su informacije „Nacionalu“ potvrđene iz izvora s neposrednim saznanjima o toj poslovnoj transakciji koja je u centar javnosti dospela neposredno nakon iznenadne smrti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.

Prema ovim trvdnjama Alabar ili neko koga on paravanski predstavlja, nije imao nameru platiti kompletnu dogovorenu kupoprodajnu cenu za tu transakciju, nego je nameravao preuzeti potraživanja komercijalnih banaka prema bivšem vlasniku.

Reč je o otprilike 65 miliona eura kredita. Da bi neko preuzeo taj iznos potreban je popriličan kredibilitet, poslovni bonitet te jasno poreklo kapitala kojim investitor raspolaže. To je upravo područje gde su hrvatske banke veoma stroge, nekad i izvan granica uobičajenog bankarskog ponašanja. Da se radi o slojevitoj i kompleksnoj transakciji počelo se nazirati još krajem marta, kada se pojavila vest da je kupoprodaja između firme povezane s Alabarom i Jake Andabaka dogovorena. Tada je objavljeno i da investitor treba pribaviti regulatorno odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije.

Da se to odobrenje treba pribaviti saznalo se još krajem marta kada je na Zagrebačkoj berzi objavljeno da je kompanija Eagle Hills Zagreb Real Estate, sa sedištem u Zagrebu, iza koje stoji Muhamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), s većinskim vlasnikom Sunce hotela Jakom Andabakom i članovima njegove porodice te firmom Lucidus sklopila ugovor o kupoprodaji akacija i poslovnih udela te stekla ukupno 4.151.092 redovne akcije Sunce hotela što čini 69,71 posto temeljnog kapitala te hotelske firme. Kako je time pređen zakonski prag od 25 posto, za Eagle Hills Zagreb Real Estate je nastala obaveza za preuzimanje preostalih deonica. Tada se počelo nazirati da bi kapital namenjen za realizaciju te transakcije trebao na račun Alabarove firme u Hrvatsku pristići iz Srbije, po svemu sudeći s računa Alabarove srpske firme koja ovde realiziruje projekat ‘’Beograd na vodi’’.

Zbog svega ovoga Hrvatski magazin “Nacional” piše o ozbiljnoj indiciji da Alabar tu transakciju ne realizuje svojim, nego nekim drugim kapitalom  netransparentnog porekla. Po modelu sličnom onom kako u Srbiji se  realizuje projekt ‘’Beograd na vodi’’. Ovu transakciju je inače lobistički zagovarao gradonačelnik Zagreba Milan Bandić. On se par sati pre svoje smrti tajno našao sa Muhamedom Alabarom, nesuđenim investitorom u kontroverzni Bandićev projekat ‘’Zagreb na Savi’’. Alabar je tog dana boravio u tajnoj poseti Zagrebu, gde je doputovao u društvu sa bliskim Bandićevim prijateljem Sergejem Ivanovićem i potom se na jednoj diskretnoj lokaciji sastao s Bandićem zbog posla u čiju se realizaciju Bandić uključio. Bandić je tokom svog života imao za cilj da provuče projekat ‘’Zagreb na Savi’’, međutim zbog pritiska javnosti građana Zagreba koji su se pobunili zbog sumnjivih uslova pod kojima je projekat treba biti realizovan, protivljenju opozicije i nekih koalicionih partnera u gradskoj skupštini, Bandić je od tog projekta morao da odustane.

Iako Alabar može biti ljut jer mu ovaj projekat u Zagrebu nije prošao, u susednoj državi Srbiji može da bude potpuno zadovoljan tretmanom i privilegijama koje je dobio od države vezano za projekat “Beograd na vodi“ koju vodi njegova firma Eagl Hills i Belgrade Waterfront.

Da podsetimo javnost projekat projekat “Beograd na vodi“ je 2012. bio predstavljen kao ulaganje više od tri milijarde dolara iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) u oko dva miliona kvadratnih metara poslovnog i stambenog prostora, uz otvaranje 200.000 novih radnih mesta. Obuhvatao je izgradnju nebodera visokog 220 metara, shopping centar, operu, više od 2000 apartmana koje će kupovati najbogatiji ljudi na svetu, avenije široke 40 metara.

Međutim uprkos najavama državnog vrha i tadašanjeg potpredsednika a zatim predsednika vlade Srbije Aleksandra Vučića do sada izgrađeno je tek nekoliko stambenih zgrada, kafana i šetalište dugo nekoliko stotina metara. Arhitekti to naselje nazivaju nakaznim, a uz projekat se često vezuje pridev “kontroverzni” zbog svih okolnosti koji ga prate.

Neki ključni elementi ugovora Vlade Srbije s arapskim investitorom i dalje nisu poznati. Štaviše, srpska vlada je uređenje dela obale Save utvrdila kao projekat od posebnog državnog značaja. U aprilu 2015. je srpski parlament usvojio “lex specialis” o posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole zbog izgradnje “Beograda na vodi”. Odlučeno je da se iz tog posla izbaci svaka konkurencija i da zemljište ne ide na javni tender. Isključeno je i mišljenje većine srpskih arhitekata i urbanista a odbačene su i primedbe Srpske akademije znanosti i umetnosti. Privremene gradske vlasti su stavile izvan snage studiju o ograničavanju izgradnje visokih objekata u srpskoj prestonici.

S obzirom na iskustva koje imaju građani Srbije sa projektom čiji je nosilac Muhamed Alabar, može lako da se dođe do zaključka zašto je javnost u Hrvatskoj veoma obazriva i smunjičava prema poslovanju koje arapski biznismen donosi u ovu susednu državu.

Izvor: SMG

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaš komentar!
Ovde unesite svoje ime