Bajden: SAD stajati uz svoje saveznike u Jugoistočnoj Aziji

PODELI

Predsednik Džo Bajden izjavio je da će SAD stajati uz svoje saveznike u Jugoistočnoj Aziji i braniti pravo na slobodno kretanje morima, demokratiju i ljudska prava, naglasivši da podržava napore da se mjanmarska vojna hunta smatra odgovornom za uzvršenje svojih mirovnih obaveza.

Jugoistočna Azija je postala strateško bojno polje izmedu SAD i Kine, koja kontroliše veći deo Južnog kineskog mora i vrši vojni i politički pritisak na Tajvan, ostrvo koje smatra svojom teritorijom, preneo je Rojters.

Bajden se pridružio liderima zemalja jugoistočne Azije na samitu Asocijacije nacija jugoistocne Azije (ASEAN) u kritkama vojne hunte na Mjanmaru, a samit je otvoren bez predstavnika Mjanmara jer vojna hunta ignoriše mirovne predloge.

U Mjanmaru moramo da se pozabavimo tragedijom izazvanom vojnim udarom koji sve više podriva regionalnu stabilnost, ukazao je Bajdeni i istakao da su SAD duboko zabrinute “kineskim prinudnim i proaktivnim aktivnostima u Tajvanskom moreuzu koji se nalazi između Tajlanda i kontinentalne Kine.

Tenzije izmedu Tajvana i Kine su eskalirale u poslednjih nekoliko nedelja, a Peking pojačava vojni i politički pritisak na to ostrvo.

Sigurnost slobodne plovidbe i preletanja u Južnom kineskom moru u interesu je svih nacija i sve zemlje bi trebalo da rešavaju svoje nesuglasice kroz međunarodnu saradnju, poručio je danas kineski premijer Li Kećijang.

Južno kinesko more je naš zajednički dom. Održavanje mira i stabilnosti u Južnom kineskom moru i očuvanje slobode plovidbe i preletanja služi interesima svih“ – rekao je on na video samitu zemalja istočne Azije.

On je istovremeno naglasio i važnost uloge bloka ASEAN u regionu, preneo je Rojters.

Japanski premijer Fumio Kišida rekao je na današnjem video sastanku azijsko-pacifičkih lidera da se u Istočnom kineskom moru nastavljaju aktivnosti koje narušavaju suverenitet Japana, saopštila je vlada u Tokiju.

Kina polaže pravo na grupu nenaseljenih ostrva u Istocnom kineskom moru koja su pod upravom Japana, a brodovi kineske obalske straže povremeno ulaze u ono vode koje Japan smatra svojom morskom teritorijom, prenosi Rojters.

Na sastanku azijsko-pacifičkih lidera, jednom od susreta na najvišem nivou čiji je domaćin danas bila Asocijacija država Jugoistočne Azije (ASEAN), premijer Kišida je izrazio ozbiljnu zabrinutost i zbog situacije u Hong Kongu i ljudskih prava u Sinđijangu, navodi se u saopštenju.

Izvor: Tanjug

Foto: Agencije

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaš komentar!
Ovde unesite svoje ime