Navaljni osuđen na dve godine i osam meseci zatvora

Navaljni je osuđen zato što je krajem 2020. godine, dok je bio na lečenju u Nemačkoj nakon trovanja nervnim agensom novičok, prekršio uslovnu kaznu time što se nije javljao nadležnoj inspekciji u Moskvi.

PODELI
Foto: Profimedia

Ovom presudom, sud je uslišio zahtev tužiteljke Jekaterine Frolove, koja je tražila da uslovna kazna bude preinačena u kaznu zatvorom.

Navaljni je izricanje presude dočekao u pritvoru, gde se nalazi od kada je 17. januara kada je, prilikom povratka u Moskvu, uhapšen na aerodromu Šeremetjevo.

Najoštriji Putinov kritičar osuđen je što je prekršio uslovnu kaznu koju je dobio za finansijske mahinacije u slučaju Iv Roše.

On je u ovom procesu 2014. godine osuđen na uslovnu kaznu od ukupno tri i po godine.

Argument tužiteljke bio je da se političar oglušio o uslovnu kaznu time što se nije javljao u nadležno telo dvaput mesečno između 23. oktobra, kada je otpušten sa berlinske klinike gde se lečio od posledica trovanja nervnim agensom novičok i 30. decembra 2020. godine, kada je kazna istekla.

„Ovo je standardni postupak preinačenja kazne“, istakla je tužiteljka u završnoj reči.

Bez obzira na to što je Evropski sud za ljudska prava odlučio da Navaljni nije ni bio kriv, sud u Rusiji je kasnije Navaljnom produžio uslovnu kaznu sa tri na tri i po godine.

Poslednjih šest meseci kazne istekli su 30. decembra 2020. godine.

U periodu odsluženja, Navaljni je imao obavezu da se dvaput mesečno lično javlja u inspekciju u Moskvi.

U avgustu prošle godine, političar je otrovan nervnim agensom novičok na letu iz Sibira za Moskvu, nakon čega je prebačen na nemačku kliniku Šarite u Berlinu.

Otpušten je iz bolnice 23. oktobra 2020. godine, a bez obzira na to odbrana tvrdi da je Navaljni ostao u Nemačkoj da nastavi vanbolničko lečenje, tužiteljka smatra da je političar nakon izlaska iz bolnice mogao da se javlja u inspekciju, te da je bio u obavezi da to uradi.

Političar je zbog toga pri povratku iz Nemačke 17. januara uhapšen na aerodromu Šeremetjevo u Moskvi.

Presudu je dočekao u pritvoru.

Kako je proteklo suđenje?

Policija u Rusiji privela je oko 400 ljudi koji su se nalazili u blizini suda, a takođe je legitimisala građane, fotografisala ih i uzimala im otiske prstiju.

Policajci su, oko sat vremena pre najavljenog izricanja presude, takođe zatvorili prilaz glavnim gradskim trgovima u Moskvi i Sankt-Peterburgu – Crveni trg ispred Kremlja u prestonici, a u Sankt-Peterburgu Dvorski trg ispred muzeja Ermitaž.

U završnoj reči, Navaljni je posebno istakao da kako „sud razmatra da li da me kazni za nešto za šta sam prethodno već bio osuđen“, na šta ga je tužiteljka prekinula i rekla kako se „razmatra da li uslovnu kaznu treba preinačiti u kaznu zatvora“.

Tužiteljka Frolova je ocenila kako je Navaljni „jedini čovek u Rusiji koji je dobio privilegiju da dvaput zaredom bude osuđen uslovno“, podsećajući na druge sudske procese koji su vođeni protiv političara.

„Bez obzira na svu humanost koju je sud prema njemu pokazao, Navaljni je prekršio obavezu javljanja u inspekciju“, istakla je tužiteljka Frolova.

Navaljni je podsetio prisutne da se, nakon izricanja presude za slučaj „Iv Roše“, kada je dobio uslovnu kaznu koju sud sada razmatra da zameni zatvorskom, obraćao Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

„Evropski sud za ljudska prava presudio je da nisam kriv, a Rusija je delimično uvažila njihovu presudu“, rekao je Navaljni.

„Međutim, moj brat Oleg je zbog toga proveo tri godine u zatvoru, a meni je već jednom produžena uslovna kazna“.

Navaljni je takođe napomenuo da je za ovaj slučaj prvi put osuđen 2014. godine – i to na tri godine uslovno.

„Sada je 2021. godina, a mene i dalje pokušavaju da zatvore zbog iste stvari – kao da nije bilo drugih sudskih procesa protiv mene, jedan je nedavno pokrenut“.

On je ocenio da „neko ne želi da više napravim ijedan korak kao slobodan čovek“.

„Znamo šta je razlog – mržnja i strah jednog čoveka, koji živi u bunkeru, jer sam ga smrtno uvredio time što sam preživeo“, zaključio je Navaljni.

Šta je bilo sa protestima zbog hapšenja Navaljnog?

Nakon što je Navaljni privdren na aerodromu Šeremetjevo po povratku u Rusiju 17. januara, njegove pristalice organizovale su proteste.

Protesti su 23. januara održani u 122 ruska grada i predstavljaju jedne od najvećih protesta u istoriji savremene Rusije.

Prema organizacijama za zaštitu ljudskih prava, u celoj zemlji je privedeno više od 5.000 ljudi, među kojima i Julija Navaljna, supruga vodećeg ruskog opozicionara.

Sud u Moskvi je odredio da ona treba da plati 20.000 rubalja (oko 220 evra) zbog učešća u neodobrenim protestima i ometanju javnog reda i mira.

Prošle nedelje, na prvim protestima u znak podrške Navaljnom, koji se od povratka u Rusiju iz Nemačke nalazi u pritvoru, privedeno je nekoliko hiljada ljudi.

„Na protestima je bio prilično veliki broj huligana i provokatora, sa manje ili više agresivnim ponašanjem prema predstavnicima službi za sprovođenje zakona, što je neprihvatljivo“, rekao je portparol Kremlja.

Navaljni je uhapšen 17. januara po povratku iz Nemačke gde se oporavljao od trovanja nervnim agensom novičokom.

Za trovanje je optužio rusku vlast i predsednika Vladimira Putina, što je Kremlj više puta negirao.

Navaljni je uhapšen na aerodromu u Moskvi, a kao zvaničan razlog navedeno je kršenje uslovne kazne po presudi za finansijske malverzacije.

Opozicioni političar je odbacio tu kaznu tvrdeći da je nelegalna i naveo da je vlast znala da se lečio u Berlinu posle trovanja nervnim agensom novičok u avgustu prošle godine u Rusiji.

Izvor: BBC News na srpskom

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaš komentar!
Ovde unesite svoje ime